EIP: AI-detectie en bestrijding van roest in de preiteelt

AI-detectie en bestrijding van roest in de preiteelt. Binnen dit EIP project, wat onderdeel is van GLB, staat het detecteren en op een groene manier onder controle houden van roest in de preiteelt centraal.

Het doel is om middels sensoren beelddata te verzamelen en een algoritme te ontwikkelen om vroegtijdige ziektedetectie van roest in prei mogelijk te maken. Daarnaast wordt er gewerkt aan de ontwikkeling van een vroegtijdige inzet en preventie door inzet van biostimulanten, zodat de inzet van chemische gewasbescherming minder nodig is.

Het tweede doel van het project is het breed inzetten, communiceren en toepassen van de projectresultaten binnen de preisector via de kanalen van Agrovation en Compas Agro.

Projectthema’s

  1. Ontwikkelen van duurzame verdienmodellen binnen de landbouw;
  2. Vergroten van marktgerichtheid en het concurrentievermogen;
  3. Bijdragen aan biodiversiteitbehoud en ecosysteemdiensten;
  4. Bevorderen van duurzame beheer van natuurlijke hulpbronnen;
  5. Inspelen op maatschappelijke verwachtingen inzake voedsel en gezondheid.

Het detecteren en bestrijden van ziekten zoals roest gebeurt op dit moment handmatig en op het oog, een tijdrovende en kostbare bezigheid, waarbij de schimmel soms niet of te laat herkend wordt. Daarbij speelt de huidige problematiek van personeelstekorten een significante rol bij het laat of niet detecteren van ziekten. Binnen dit project wordt een autonoom rijdende sensorwagen gebruikt en inzetbaar gemaakt voor de preiteelt waarbij sensoren worden geïntegreerd om het gewas te kunnen monitoren ten behoeve van ziektedetectie. Hiervoor zijn de volgende stappen benodigd: het inzetten en mogelijk aanpassen van het zelfrijdende voertuig, het ontwikkelen van het ziektedetectiemodel en het ontwikkelen en testen van de preventie methodiek met biostimulanten. Op deze manier hoeft er geen, of pas later, beroep gedaan te worden op de traditionele chemische gewasbeschermingsmiddelen. Vervolgens zal worden gewerkt aan de optimalisatie en validatie in de praktijk tijdens de pilot.

 

Projectpartners